آرون پلاست سبلان

روغن DOP (دی او پی) چیست؟

روغن DOP (دی او پی) یا دی اکتیل فتالات یکی از مهم ترین نرم کننده های انواعی از پودر گرانول پی وی سی (PVC) است. این روغن از از دو ماده اصلی دی اتیل هگزانول و  انیدرید فتالیک تشکیل شده است. روش تولید روغن DOP به این صورت است که مواد اولیه همراه با کاتالیزورها (سرعت دهنده های واکنش شیمیایی) در یک راکتور مجهزبه همزم در دمای نسبتا بالا ترکیب شده و در نهایت روغن DOP تولید می شود. روغن تولیدی از صافی گذرانده می شود و بعد فرایند کاهش دما آماده استفاده می باشد. این روغن کابرد نرم کنندگی داشته و در صنایع مختلف پلمیری مورد استفاده قرار میگیرد.

روغن dop یا روغن دی او پی یا دی (-2اتیل هگزیل) فتاالت به صورت تجاری از واکنش -2اتیل هگزانول اضافی با انیدرید فتالیک در حضور یک کاتالیزور اسیدی مانند اسید سولفوریک یا اسید پارا تولوئن سولفونیک تولید می شود. روغن dop اولین بار در مقادیر تجاری در حدود سال 1933 در ژاپن و در سال 1939 در ایاالت متحده تولید شد.

از آنجایی که بیشتر -2اتیل هگزانول به عنوان یک مخلوط راسمیک تولید می شود، بنابراین روغن dop که به صورت تجاری تولید می شود تقریبا همیشه راسمیک است و از مقادیر مساوی از هر سه استریو ایزومر تشکیل شده است . پی وی سی به دلیل هزینه کم، مقاومت شیمیایی و سهولت در اتصال به طور گسترده در لوله های فاضالب استفاده می شود. نرم کننده های فتاالت برای کاربرد PVC ضروری هستند، که در غیر این صورت بسیار شکننده است.

کاربرد روغن DOP چیست؟

آرون پلاست سبلان | روغن DOP (دی او پی) یا دی اکتیل فتالات یکی از مهم ترین نرم کننده های انواعی از پودر گرانول پی وی سی PVC است. گرانول پی وی سی  کاربردهای متنوعی از جمله بعنوان درزگیرها (Sealers) و واشرها (Washers)، پوشش ها (Coatings) و چسب ها (Adhesives)، و انواع قطعات پلاستیکی دارد. از دیگر کابرد های روغن دی او پی می توان به کاربرد آن در تولید چرم مصنوعی, کفش,  رنگ, شیلنگ, اسباب بازی, کابل, گرانول, فیلتر هوا, توپ, نوار دور شیشه و … اشاره کرد. 

*روغن دی او پی به دلیل خواص مناسب و هزینه کم، به طور گسترده ای به عنوان یک نرم کننده در ساخت محصوالت ساخته شده از PVC استفاده می شود.

*پلاستیک ها ممکن است حاوی %1 تا %40 روغن dop باشند. همچنین به عنوان سیال هیدرولیک و به عنوان سیال دی تقریبا سه الکتریک در خازن ها استفاده می شود.

*روغن Dop همچنین به عنوان یک حلال در گالچک ها استفاده می شود.

*سالانه میلیون تن در سراسر جهان روغن dop تولید و استفاده می شود. تولید کنندگان روغن dop محصوالت PVC انعطاف پذیر می توانند از میان چندین نرم کننده جایگزین که ویژگی های فنی مشابه dop را ارائه می دهند، انتخاب کنند. این جایگزین ها شامل فتاالت های دیگری مانند دی ایسونونیل فتاالت (DINP)، دی-2-پروپیل هپتیل فتاالت (DPHP)، دی ایزودسیل فتاالت (DIDP) و غیر فتاالت ها مانند -1،2سیکلوهگزان دی کربوکسیلیک اسید دی ایسونونیل استر (DINCH)، دی ایسونونیل فتاالت (DINCH )می باشد. ترفتاالت (DOTP) و استرهای سیترات.

*روغن dop بسیار مقرون به صرفه است و همچنین فروش روغن dop به طور گسترده در دسترس است. طیف گسترده ای از ویژگی های روغن دی او پی مانند راندمان پالستیک سازی باال، فراریت کم، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقاومت در برابر آب، خاصیت مقاوم در برابر سرما، نرمی و خاصیت الکتریکی آن را برای ساخت طیف وسیعی از محصوالت مناسب می کند.
*روغن dop در تولید الستیک مصنوعی به عنوان یک عامل نرم کننده استفاده می شود تا الستیک مصنوعی را راحت تر به عقب برگرداند و تحت فشار تغییر شکل را سخت تر کند.

*روغن DOP به طور گسترده در رزین های PVC و اتیل سلولز برای ساخت فیلم پالستیکی، چرم مصنوعی، سیم برق و غیره استفاده می شود.

*روغن dop رایج ترین نرم کننده فتاالت در دستگاه های پزشکی مانند لوله ها و کیسه های داخل وریدی، کاتترهای IV، لوله های بینی معده، کیسه ها و لوله های دیالیز، کیسه های خون و لوله های انتقال خون و لوله های هوا است.

*روغن DoP این پلاستیک ها را نرم تر و انعطاف پذیرتر می کند.

مشخصات آزمایشگاهی روغن DOP

روغن dop

برای اطلاع از آخرین قیمت، با ما در تماس باشید

تلفن تماس:  09121899721 09125169615